Vaš navdih za domače življenje – ideje, izdelki in modrosti s srcem ustvarjeni doma.

Pravilno likanje

Kako postati mojster likanja brez stresa

Likanje oblačil je lahko eno izmed tistih gospodinjskih opravil, ki marsikomu ne prinaša veselja. Kljub temu pa lahko z nekaj preprostimi triki postane hitrejše, bolj učinkovito in celo prijetnejše opravilo. Če želiš obvladati to veščino kot profesionalec in prihraniti čas, ti predstavljam nekaj preprostih, a učinkovitih nasvetov za likanje oblačil.

1. Pravilno pripravi oblačila pred likanjem

Preden se lotiš likanja, je pomembno, da oblačila dobro pripraviš. Najbolje je, da jih pred likanjem streseš in rahlo poravnaš, ko jih vzameš iz pralnega stroja. Mokra oblačila so namreč lažje za likanje, zato jih ne posuši do konca. Če so že suha, jih rahlo navlaži s pršilnikom vode.

2. Izberi pravo temperaturo

Pomembno je, da uporabljaš ustrezno temperaturo likalnika glede na vrsto tkanine. Sodobni likalniki imajo običajno označene različne stopnje toplote za bombaž, svilo, sintetične materiale in volno. Vedno začni z nižjo temperaturo in jo postopoma zvišuj, da preprečiš, da bi tkanine poškodoval.

Tabela za priporočeno temperaturo glede na vrsto tkanine:

  • Bombaž: 200–230 °C
  • Lan: 230–250 °C
  • Svila: 110–150 °C
  • Volna: 160–170 °C
  • Poliester/sintetika: 110–130 °C

3. Likanje s paro – tvoj zaveznik

Likanje s paro lahko prihrani veliko časa in izboljša rezultate. Para pomaga, da se vlakna oblačil hitreje sprostijo, kar omogoča lažje likanje. Če imaš likalnik s parno funkcijo, jo uporabi pri večjih gubah ali trdovratnih gubah. Pri svilenih in občutljivih materialih pa paro uporabljaj previdno.

4. Likaj oblačila po plasteh

Ko likamo oblačila, je pomembno, da začnemo na najtežje dostopnih delih, kot so ovratniki, rokavi ali žepi. Nato preidemo na večje površine. Pri majicah, na primer, začni z ovratnikom in rokavi ter šele nato likaj telo oblačila. Tako boš imel boljše rezultate in manj popravljanja.

5. Uporabi aluminijasto folijo

Če želiš postopek likanja pospešiti, lahko uporabiš aluminijasto folijo. Položi kos folije pod prevleko likalne deske. Folija bo odbijala toploto nazaj proti oblačilu, kar pomeni, da boš oblačila likal z dveh strani hkrati – prihranil boš čas in energijo!

6. Izogni se nepotrebnim gubam

Ko zložiš oblačila ali jih obešaš, pazljivo pazi, da jih ne zmečkaš. Tako bo naslednje likanje lažje in hitrejše. Pri obešanju srajc ali hlač uporabi obešalnike, ki pomagajo ohraniti obliko.

7. Likanje oblačil narobe obrnjeno

Oblačila iz občutljivih materialov, kot so žamet, svila ali volnene tkanine, likaj na narobni strani, da preprečiš sijaj ali poškodbe tkanine.

8. Uporabi vodno razpršilo za trdovratne gube

Če naletiš na trdovratne gube, ki jih ne moreš zlikati z običajno paro, poskusi z vodnim razpršilom. Preprosto razprši malo vode na mesto gube, nato pa likalnik počasi premikaj čez navlaženo površino. Gube bodo zmehčane in se bodo zlahka poravnale.

9. Obešaj oblačila takoj po likanju

Ko zaključiš z likanjem, oblačila takoj obešaj na obešalnike. To preprečuje, da bi se med shranjevanjem zmečkala. Obleke lahko tudi obesimo za nekaj minut v kopalnico, kjer bo para iz tuša poskrbela, da se zravnajo manjše gube.

10. Likanje s koruznim škrobom

Če moraš zlikati srajce ali hlače, ki naj bodo bolj toge, lahko uporabiš koruzni škrob v obliki pršila. Rahlo napršaj po tkanini, nato pa zlikaš. To bo tkanini dalo bolj trdo obliko.

11. Redno čistite likalnik

Da boš vedno imel gladke rezultate, je pomembno, da skrbiš za svoj likalnik. Likalnik redno čisti, saj se na plošči pogosto nabirajo ostanki tkanin ali umazanija, ki lahko povzročijo madeže na oblačilih. Likalnik očisti z mešanico kisa in vode ali s posebnimi čistilnimi sredstvi za likalne plošče.

12. Ohranjanje gub

Da ohraniš obliko gub med likanjem, uporabi sponke za papir. Pazljivo likaj čez njih, da ne poškoduješ tkanine.

13. Poskrbi za pravo svetlobo

Likanje v slabih svetlobnih pogojih lahko oteži delo, saj ne vidiš vseh gub. Poskrbi, da je prostor, kjer likaš, dobro osvetljen, kar ti bo olajšalo delo in omogočilo boljše rezultate.

Zaključek

Z upoštevanjem teh trikov bo likanje postalo hitrejše, učinkovitejše in manj stresno opravilo. Kljub temu, da ni vedno najbolj priljubljeno gospodinjsko opravilo, lahko z dobro tehniko in pravo opremo občutno zmanjšaš čas, ki ga preživiš za likalno desko, ter poskrbiš, da bodo tvoja oblačila vedno popolno zlikana.

Deli nasvet s prijatelji:

Ponudnik domačih izdelkov/storitev: turistične kmetije, trgovine s Slovenskimi izdelki,...

Uporabnik storitev na superbabi. kot stranka, naročnik

Ponudnik domačih izdelkov/storitev: turistične kmetije, trgovine s Slovenskimi izdelki,...

Izvajalec storitev na domu: čiščenje, urejanje okolice, masaže,...

Uporabnik storitev na superbabi. kot stranka, naročnik

Uporabljamo piškotke, da izboljšamo vaše brskanje, prikažemo prilagojene oglase ali vsebino ter analiziramo naš promet. S klikom na “Sprejmi & Zapri” soglašate z našo uporabo piškotkov.