Steve Jobs, soustanovitelj podjetja Apple Inc., je bil pionir, ki je s svojo mantro »Ostanite lačni, ostanite nori« revolucioniral tehnološko industrijo. Jobs je bil znan po svoji inovativni briljantnosti, ostri vodstveni drži in osebnih kontroverznostih. Poglejmo globlje v življenje in zapuščino enega najbolj vplivnih inovatorjev v zgodovini.
Posvojitev in začetki
Steve Jobs se je rodil sirskim biološkim staršem, ki so ga zaradi finančnih težav dali v posvojitev. Zahtevali so, da ga posvoji izobražen par. Paul in Clara Jobs, ki nista imela visoke izobrazbe, sta obljubila, da bosta Steveu omogočila izobrazbo, in ga vzgojila kot svojega sina. Ta izkušnja posvojitve je globoko vplivala na Jobsovo življenje in ga spodbudila k temu, da pusti trajen pečat na svetu.
Opustitev študija z razlogom
Jobs se je leta 1972 vpisal na Reed College, a je že po enem semestru opustil študij, saj ga je dojemal kot nesmiselnega. Odločil se je, da ne bo zapravljal denarja svojih posvojiteljev. Kljub temu je nadaljeval obiskovanje nekaterih predavanj, vključno s tečajem kaligrafije, ki je kasneje navdihnil elegantno tipografijo Applovih izdelkov. To obdobje samostojnega učenja je poudarilo Jobsovo prepričanje, da je treba slediti svojim strastem.
Hipijevski vplivi in zen budizem
V mladosti je Jobs sprejel ideje kontrakulture. Eksperimentiral je z LSD-jem in potoval v Indijo v iskanju duhovnega razsvetljenja. Zen budizem je močno vplival na njegovo življenje, oblikoval njegovo minimalistično estetiko in osredotočenost na preprostost v Applovih izdelkih. Na neki točki je celo razmišljal o tem, da bi postal menih.
Rojstvo podjetja Apple Inc.
Leta 1976 je Steve Jobs skupaj s Steveom Wozniakom in Ronaldom Waynom soustanovil podjetje Apple v garaži svojih staršev. Trojica je razvila računalnik Apple I in začela podjetje, ki je za vedno spremenilo tehnološko krajino. Ime „Apple“ je predlagal Jobs, navdihnjen s svojimi obiski jabolčnih nasadov.
Wayne je že kmalu po pridružitvi prodal svoj 10-odstotni delež za zgolj 800 dolarjev, kar velja za eno največjih finančnih obžalovanj v zgodovini tehnologije. Jobs in Wozniak sta nadaljevala in ustvarila ikonične izdelke, ki so na novo opredelili osebno računalništvo.
Odpustitev iz lastnega podjetja
Leta 1983 je Jobs povabil Johna Sculleyja iz PepsiCo, da postane izvršni direktor podjetja Apple. Sprva je bilo partnerstvo uspešno, nato pa so se začele napetosti, saj je Jobsova vizionarska in tveganju naklonjena narava trčila z bolj konservativnim pristopom Sculleyja. Po slabih prodajnih rezultatih računalnika Macintosh leta 1984 so se nesoglasja zaostrila. Leta 1985 je upravni odbor podprl Sculleyja in odstranil Jobsa iz operativnih vlog. Jobs je počutil izrinjenega, zato je odstopil, kar je zaznamovalo burno obdobje v njegovi karieri.
Vrntev in preporod Apple-a
Po odhodu iz Apple-a je Jobs ustanovil podjetje NeXT in investiral v Pixar, ki je postal vodilni na področju animiranih filmov. Medtem se je Apple brez Jobsovega vodenja spopadal z upadom inovacij in finančnimi težavami. Leta 1996 je Apple za 429 milijonov dolarjev prevzel NeXT, kar je Jobsa ponovno pripeljalo v podjetje.
Leta 1997 je postal začasni generalni direktor in kasneje stalni direktor. Pod njegovim vodstvom so nastali prelomni izdelki, kot so iMac, iPod, iPhone in iPad, ki so Apple povzdignili v eno najvrednejših podjetij na svetu.
Osebno življenje in družina
Jobs se je leta 1991 poročil z Laurene Powell, ki jo je spoznal med predavanjem na Stanfordu. Kljub njegovim intenzivnim delovnim navadam sta ostala skupaj do njegove smrti leta 2011. Jobs je imel tudi zapleten odnos s svojo prvorojenko Liso Brennan-Jobs, vendar sta se kasneje pobotala.
V svojih poznih letih je spoznal biološko sestro Mono Simpson, ki je postala njegova tesna zaupnica. Simpson, pisateljica, je ob Jobsovi smrti podala ganljiv nagovor.
Bitka z boleznijo
Leta 2003 so Jobsa diagnosticirali z rakom trebušne slinavke. Sprva se je zatekel k alternativnim metodam zdravljenja in odložil konvencionalno zdravljenje. Leta 2004 je prestal operacijo, a se je rak leta 2006 vrnil. Njegovo zdravje se je v letu 2011 močno poslabšalo, kar ga je avgusta istega leta prisililo k odstopu z mesta izvršnega direktorja. Umrl je oktobra 2011 v krogu družine na svojem domu v Palo Altu. Njegove zadnje besede, „O, vau. O, vau. O, vau,“ odsevajo globino njegovega življenja.
Zapuščina vizionarja
življenje Steva Jobsa je bilo polno zmag in kontroverznosti, a njegova neusmiljena strast do inovacij in popolnosti je preoblikovala industrije. Od osebnih računalnikov do animacije, glasbe in mobilne tehnologije je njegov vpliv brez primere. Jobsova mantra, da ostanemo lačni in nori, še danes navdihuje neštete ljudi po